Poloiștii de la CSM Digi Oradea au câștigat clar dubla confruntare cu concitadina Crișul, în derby-ul local din etapa a 2-a a sezonului regulat al Superligii Naționale.

Cele două dispute au avut loc în weekend la Bazinul „Ioan Alexandrescu”, iar echipa antrenată de către Dorin Costrăș și Ciprian Cîmpianu, considerată oaspete de această dată, s-a impus cu scorurile de 21-3 și 21-2.

În primul meci, vicecampionii s-au desprins încă din start, adjudecându-și primul sfert cu 5-1. În sfertul al doilea, ei și-au dublat diferența, după ce au marcat din nou cinci goluri și au primit tot unul. După pauza mare, CSM Digi a înscris de trei ori în sfetul III, iar în ultimele opt minute s-au dezlănțuit, marcând opt goluri. Principalul marcator a fost de această dată Nichita Ilisie, cu 4 reușite. L-au secondat Levente Vancsik, Yusuke Inaba și Seiya Adachi, cu câte 3 goluri fiecare.

Jocul al doilea nu a fost foarte diferit de primul, elevii antrenorului  Dorin Costrăș impunându-se pe sferturi cu 4-0, 5-2, 5-0 și 7-0. Același Nichita Ilisie a fost golgheterul din nou, cu 5 reușite. L-a secondat Bogdan Remeș, cel care a marcat de 3 ori.

Iată însă rezultatele tehnice și marcatorii din derby-ul orădean de polo:

Primul meci: Crișul - CSM Digi 3-21 (1-5, 1-5, 0-3, 1-8)

Marcatori CSM Digi: Nichita Ilisie – 4 goluri, Levente Vancsik, Yusuke Inaba, Seiya Adachi – 3 goluri fiecare, Roland Szabo, Alex Popoviciu, Ferenc Czenk – 2 goluri fiecare, Robert Gergelyfi, Ramiro Georgescu – 1 gol fiecare. Au mai jucat: Raul Gavriș, Aleksa Petrovski, Viktor Kovats și Bogdan Remeș.

Jocul al doilea: Crișul - CSM Digi  2-21 (0-4, 2-5, 0-5, 0-7)

Marcatori CSM Digi: Nichita Ilisie – 5 goluri, Bogdan Remeș – 3 goluri, Seiya Adachi, Ferenc Czenk, Viktos Kovats, Robert Gergelyfi, Roland Szabo – 2 goluri fiecare, Alex Popoviciu, Ramiro Georgescu, Aleksa Petrovski – 1 gol fiecare. Au mai jucat: Raul Gavriș, Levente Vancsik și Gustavo Guimaraes.

În urma acestor victorii, CSM Digi Oradea are punctaj maxim, după patru succese din tot atâtea posibile.

În etapa a III-a a Superligii Naționale, elevii antrenorului Dorin Costrăș vor evolua acasă cu Dinamo București, în perioada 26-28 octombrie.