Curtea de Apel Constanța l-a condamnat joi, 21 august, la 10 ani de închisoare pe Vlad Pascu, tânărul care în vara anului 2023 a provocat tragedia de la 2 Mai, în urma căreia doi studenți și-au pierdut viața, iar alți trei au fost răniți. Decizia este definitivă, au relatat Hotnews.ro și Spotmedia.ro.
Judecătorii au menținut pedeapsa primită de Pascu în primă instanță, după ce au respins apelurile formulate atât de inculpat, cât și de procurori și părțile civile.
Potrivit Hotnews.ro, el a primit 7 ani de închisoare pentru ucidere din culpă, 2 ani și 8 luni pentru vătămare corporală din culpă, 3 ani și 4 luni pentru conducere sub influența substanțelor interzise și 3 ani pentru părăsirea locului accidentului. Instanța a stabilit o pedeapsă cumulată de 10 ani de detenție.
Avocații lui Pascu au cerut reducerea pedepsei, motivând că „pedepsele aplicate sunt prea mari” și invocând faptul că acesta a făcut un denunț, însă magistrații Curții de Apel au respins cererea.
Tragedia de la 2 Mai
În noaptea de 19 august 2023, Vlad Pascu, în vârstă de 19 ani, a intrat cu mașina într-un grup de pietoni pe DN 39, lângă localitatea 2 Mai. Sub influența mai multor droguri – cocaină, amfetamină și metamfetamină – el a provocat moartea pe loc a doi studenți, Roberta Dragomir (20 de ani) și Sebastian Olaru (21 de ani), ambii de la Facultatea de Geografie a Universității din București, și a rănit alți trei tineri, amintesc Hotnews.ro și Spotmedia.ro.
Pascu a fugit de la locul accidentului, fiind găsit ulterior de polițiști în Vama Veche. Testele au confirmat consumul de substanțe psihoactive.
Controverse și anchete conexe
Cazul a stârnit revoltă, după ce s-a aflat că Pascu fusese oprit de două ori de polițiști în noaptea accidentului, între orele 0:40 și 2:40, fiind găsite droguri în mașină și constatată lipsa unei asigurări RCA. Totuși, el nu a fost testat pentru consum de droguri și a fost lăsat să plece. La mai puțin de o oră a produs accidentul mortal.
În octombrie 2023, Pascu a fost trimis în judecată pentru ucidere și vătămare din culpă, părăsirea locului accidentului și conducere sub influența drogurilor. Potrivit Spotmedia.ro, acesta a fost primul caz în care s-a aplicat Legea „Anastasia”, care prevede închisoare cu executare pentru șoferii drogați implicați în accidente mortale.
Totodată, procurorii DIICOT au deschis un dosar separat împotriva lui Vlad Pascu și a părinților săi, cu acuzații ce vizează trafic de droguri, influențarea martorilor și punerea la dispoziție a locuinței pentru consum. Anchetatorii au stabilit că tânărul se aproviziona de la un dealer, Tudor Duma, zis „Maru”, care îi furniza inclusiv metamfetamină și oxicodonă.
Decizia de joi a Curții de Apel Constanța este definitivă. Vlad Pascu se află în arest preventiv de doi ani la Penitenciarul Poarta Albă.