Sportivul orădean Vlad Vișan, de la CSM Liberty, confirmă forma bună în care se află. Astfel, bihoreanul s-a situat din nou pe podium în concursurile internaționale.

El a participat, în perioada 25-26 martie, la întrecerile Panamerican Open de la Lima, capitala statului Peru.

Competiția a fost adresată seniorilor, iar România a fost reprezentată de doi sportivi, Vlad Vișan de la CSM Liberty Oradea și Robert Florian Papp, de la CS Miercurea Ciuc.

Orădeanul Vlad Vișan s-a situat pe locul III, cucerind medalia de bronz în limitele categoriei 81 kg, în timp ce Robert Florian Papp a ocupat locul V în cadrul probei de 73 kg.

De precizat că este a doua medalie obținută de Vișan, după bronzul de la Openul din Chile de săptămâna trecută. În urma rezultatelor obținute, el și-a câștigat dreptul de a participa la Campionatul European de seniori de la Varșovia (Polonia) din perioada 20 – 23 aprilie.

Săptămâna viitoare, Vlad va lua parte la Grand Prix-ul de la Antalya (Turcia), la o ultimă competiție de verificare înaintea CE.