Voleibalistele de la CSU Oradea au obţinut o victorie şi au suferit o înfrângere în primele două etape ale turneului de promovare în Divizia A1, care se desfăşoară în aceste zile la Galaţi.

Prima zi a turneului a consemnat întâlniri între colegele din seriile est şi vest, dar şi două victorii obţinute cu 3-0. Dacă în prima partidă gazdele, CSU Galaţi, au obţinut o victorie facilă, meciul al doilea dintre CSU Oradea şi FC Argeş Piteşti a fost foarte disputat şi spectaculos.

Studentele orădene au produs surpriza şi s-au impus în trei seturi, obţinând al doilea succes consecutiv în faţa argeşencelor, două dintre seturi având nevoie de "prelungiri". Astfel, elevele antrenoarei Mariana Szabo – Alexi s-au impus pe seturi cu 26-24, 25-22 şi 26-24.

În cea de-a doua zi a turneului CSU Oradea a început foarte bine jocul cu gazdele de la CSU Galaţi, principala favorită a turneului, adjudecându-şi primul set categoric cu 25-14. Apoi însă, gazdele au revenit în meci şi nu au mai cedat iniţiativa, câştigand urmatoarele trei seturi, cu 25-20, 25-16 şi 25-18.

Gazdele de la CSU Galaţi au obţinut, astfel, deja promovarea în Divia A1, cea de-a doua promovată urmând a fi aflată după jocurile din ultima etapă, de miercuri. Pentru CSU Oradea, victoria la orice scor, în disputa cu Rapid, îi asigură accesul în prima ligă.

Turneul de promovare în Divizia A1 la volei femnin (Galaţi, 28-30 mai):