Voleibalistele echipei CSU Oradea s-au impus duminică, după un meci dramatic, în primul joc din play-off-ul Diviziei A2, disputat în deplasare, împotriva formaţiei CSM Satu Mare. Orădencele au revenit însă după ce au fost conduse cu 2-0 la seturi.

Elevele antrenorilor Mariana şi Paul Szabo-Alexi au avut un început slab de meci, gazdele impunându-se în primele două seturi, graţie unui serviciu precis şi eficient ce a împiedicat echipa adversă să poată construi atacul în condiţii optime.

Trezirea universitarelor orădene a avut loc în setul III, când experienţa surorilor Fîcă, dublată de dorinţa de afirmare a tinerelor coechipiere, motivate şi de intrarea în teren a antrenoarei, au fost factorii care au influenţat pozitiv evoluţia jocului.

Următoarele două seturi au fost câştigate cu scorul de 25-20 şi 25-17, fiind dominate de echipa CSU Oradea, care a avut o evoluţie total schimbată în bine faţa de startul jocului.

Setul decisiv a fost foarte disputat, echipa universitarelor orădene conducând încă din debut cu scorul 6-3, însă gazdele au revenit şi schimbul de teren s-a efectuat la scorul de 8-7 pentru sătmărence. Echipa gazdă s-a desprins apoi la două puncte diferenţă şi au condus cu scorul de 10-8, însă studentele au revenit şi au reuşit să egaleze. Suspansul a atins cote maxime, cele două echipe fiind la egalitate 12-12, moment în care orădencele s-au desprins decisiv şi au câştigat setul cu scorul 15-13.

CSM Satu Mare - CSU Oradea  2 - 3 (25-13, 25-16, 20-25, 17-25, 13-15)

CSU Oradea: Fîcă Iuliana (căpitan), Fîcă Maria, Haidu Roxana, Ungur Camelia, Horvath Reka, Pura Mădălina, Blaj Giulia, Ponorean Nicoleta (libero), Dudaş Petra, Gârdan Lavinia, Chende Bianca (accidentată). Antrenor: lect. univ. dr. Szabo-Alexi Mariana.

Cel de-al doilea joc din cadrul play-off-ului pentru CSU Oradea va avea loc pe teren propriu, sâmbătă, 20 februarie, de la ora 12, la Sala Polivalentă a Universităţii din Oradea.