Ca niciodată, patronatele şi sindicatele bihorene susţin acelaşi punct de vedere. Reprezentanţii Federaţiei Patronilor Bihor şi cei ai Blocului Naţional Sindical au transmis miercuri presei locale, fără să fi avut consultări prealabile, comunicate de presă prin care se pronunţă în favoarea unificării localităţilor Oradea şi Sînmartin şi îşi îndeamnă susţinătorii să voteze "Da" la referendumul din 10 mai.

Ambele părţi susţin că unificarea va creşte capacitatea noii unităţi administrativ teritoriale de a atrage fonduri europene, investiţii şi turişti, cu impact asupra dezvoltării economice şi creşterii numărului de locuri de muncă.

Patronii pro unire

"Ca urmare  a unor mese rotunde cu membrii Federaţiei şi a mesajelor primite la TelVerde, Federaţia Patronilor consideră că beneficiile fuziunii dintre Sînmartin şi Oradea sunt legate de aspecte economice şi sociale pe termen lung", se menţionează în comunicatul FPB.

Printre avantajele enumerate de reprezentanţii patronatelor se numără: creşterea capacităţii de a atrage fonduri europene, reducerea impozitului pe clădirile firmelor din Sînmartin, îmbunătăţirea serviciilor oferite locuitorilor comunei şi îmbunătăţirea poziţiei municipiului în perspectiva regionalizării. "Înţelegând valoarea acestor beneficii, membrii Federaţiei Patronilor Bihor îşi vor exprima susţinerea fuziunii Sînmartinului cu Oradea prin manifestarea votului pe 10 mai. Îi invităm şi pe ceilalţi cetăţeni ai urbei noastre să ni se alăture în acest demers", anunţă FPB.

"Să mergem la vot!"

BNS Bihor le cere, la rândul său, sindicaliştilor să se prezinte la vot pe 10 mai. "Filiala BNS Bihor face un apel către toţi membrii de sindicat şi familiile acestora care locuiesc în Oradea şi Sînmartin să se prezinte duminică, 10 mai, la Referendumul pentru Oradea Mare şi să spună: "Da"", se menţionează în comunicatul BNS semnat de preşedintele filialei, Nicolae Morgovan.

Reprezentanţii BNS susţin că unificarea va face posibilă atragerea de fonduri europene pentru dezvoltarea staţiunilor Băile Felix şi Băile 1 Mai la nivel european, lucru care ar putea creşte sezonalitatea acestora la peste 90% din an, cu efecte directe în creşterea numărului de locuri de muncă şi păstrarea celor existente indiferent de anotimp.

Potrivit comunicatului. unificarea va transforma Oradea în cel mai vizitat oraş din vestul ţării, va face posibilă atragerea de investiţii industriale cu înfiinţarea de noi locuri de muncă şi va schimba în bine istoria oraşului. "Duminică, 10 mai, să mergem la vot şi să spunem: Da!", transmit sindicaliştii.