Peste 30 de evenimente, invitați internaționali și un omagiu adus arhitectului Vasile Mitrea – acestea sunt reperele Școlii de Vară de Arhitectură post(imp)ACT, organizată la Universitatea din Oradea între 14 și 18 iulie.

Ajunsă la ediția a IV-a, școala de vară a studenților arhitecți se desfășoară în campusul central al Universității și reunește tineri din țară și din străinătate. Tema din acest an este „Reabilitarea și reconfigurarea mediului construit”, cu un accent pus pe spațiul universitar orădean, privit prin filtrul conceptului post(imp)ACT – reabilitări mentale. Tema nu este întâmplător aleasă, pentru că specialiștii în arhitectură ai Universității, și nu numai, se opun proiectului Primăriei de a despărți campusul academic printr-un bulevard cu patru benzi de circulație, prin lărgirea străzii Universității.

Între sublim și haos

Evenimentul este dedicat memoriei dr. arh. Vasile Mitrea, mentor al mai multor generații de arhitecți, distins cu premiile Opera Omnia ale OAR (2011) și UAR (2003).

Organizatorii - Facultatea de Construcții, Cadastru și Arhitectură din cadrul Universității din Oradea, în parteneriat cu filialele Ordinului Arhitecților din România din șapte județe - promit participanților „povești despre tranziții urbane, între sublim și haos”.

Printre invitații speciali se numără profesori și arhitecți din Indonezia, Republica Moldova și Ungaria. Aceștia vor susține conferințe și ateliere, iar studenții vor lucra la propuneri de revitalizare a campusului, sub îndrumarea unor specialiști în reabilitare arhitectural-urbanistică.

„Studenții vor avea șansa să dezvolte viziuni credibile privind valorificarea patrimoniului arhitectural al campusului. Este o experiență unică, care continuă tradiția celor trei ediții anterioare”, a spus conf. univ. dr. arh. Szabolcs István Guttmann, coordonatorul programului.

Evenimente pentru public

Din programul bogat fac parte peste 30 de evenimente - conferințe, expoziții și dezbateri. Se remarcă prezentările despre moștenirea arhitecturală a lui Vágó József, reconversia sinagogilor din Oradea, activitatea echipei „Ambulanța pentru Monumente” și exemple premiate de salvare a patrimoniului.

Printre expozițiile deschise publicului se numără: „Retrospectiva Universităților de Vară Oradea 2022–2025” - în holul Bibliotecii UO; Proiecte de diplomă ale studenților de la Arhitectură, promoția 2025; „Arhitectura interbelică din România” - în fosta baie a unității de jandarmi; „Tainele restaurării componentelor artistice” și selecții din Bienala BATRA 2023.

La final, cei mai implicați studenți vor fi „botezați” ca membri onorifici ai ordinului simbolic „Vago din Varadinum”, într-o ceremonie organizată, simbolic, în fosta baie a Școlii de Jandarmi - spațiu reabilitat și integrat în campusul universitar.

Urmăriți BIHOREANUL și pe Google News!