Un moment de neatenție l-a lăsat fără bani pe un orădean în vârstă de 61 de ani. Bărbatul a fost jefuit în plină zi, imediat după ce a retras 900 de lei de la un bancomat și s-a oprit, imprudent, să-i numere chiar pe trotuar.
Potrivit unui comunicat transmis vineri de Poliţia Bihor, tâlhăria s-a petrecut pe 12 iunie, în jurul orei 17:50, pe strada Nufărului din Oradea. Victima îşi număra banii extrași, când a fost atacat de un tânăr care i-a smucit braţul, i-a smuls banii şi a fugit.
În urma cercetărilor, polițiștii Biroului de Combatere a Infracțiunilor contra Persoanei Oradea l-au identificat pe făptaş: este un tânăr de 20 ani din Oradea, care fost găsit miercuri, în localitatea Vintere, județul Bihor, cu sprijinul polițiștilor de la Secția nr.2 de Poliție Rurală Beiuș.
Reținut inițial pentru 24 de ore în arestul Inspectoratului de Poliție Județean Bihor, tânărul a fost prezentat joi în fața magistraților de la Judecătoria Oradea. Judecătorul de drepturi și libertăți a admis propunerea procurorilor, astfel că suspectul a fost arestat preventiv pentru 30 de zile.
Cercetările sunt continuate de polițiștii Biroului de Combatere a Infracțiunilor contra Persoanei Oradea, sub supravegherea unui procuror din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Oradea.
Din fericire, victima nu a avut nevoie de îngrijiri medicale în urma incidentului.