Trei bărbați din localitatea bihoreană Ortiteag au fost reținuți de polițiști după o "lovitură" dată pe un șantier din Chistag de unde cei trei au furat 60 de stâlpi metalici din oțel zincat, în valoare de aproape 17.000 de lei.
Potrivit unui comunicat transmis vineri de Poliția Bihor, furtul s-a petrecut în seara zilei de miercuri, 24 iunie, în jurul orei 22.20, când cei trei bărbaţi de 24, 27 și 53 de ani, toți din Ortiteag, au intrat pe șantierul unei societăți comerciale, cu punct de lucru în localitatea Chistag şi au furat 60 de stâlpi metalici, din oțel zincat, în valoare totală de 16.850 de lei.
Hoţii au fost surprinşi de camerele de supraveghere şi au fost prinşi în scurt timp de polițiștii Secției nr.7 de Poliție Rurală Tileagd, care i-au şi reţinut pentru 24 de ore, sub acuzaţia de furt calificat.
"Polițiștii au recuperat de la cei în cauză 27 dintre stâlpii metalici sustrași", se arată în comunicatul transmis.
Vineri, 26 iunie, cele trei persoane vor fi prezentate la Parchetul de pe lângă Judecătoria Aleșd, unde procurorul va decide dacă va solicita alte măsuri preventive faţă de ei.
Cercetările sunt continuate de polițiștii Secției nr.7 de Poliție Rurală Tileagd, sub supravegherea unui procuror din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Aleșd.