După o pauză competițională de aproximativ un an, Beniamin Iluț, în vârstă de 15 ani, a revenit în ringul de luptă și a demonstrat că rămâne un nume promițător în sporturile de contact.
Sportivul se pregătește la Clubul Maxim Fight Team, sub îndrumarea antrenorilor Sorin Vesa și Adrian Maxim, și a participat în acest weekend la competiția Elite Fighting Championship, desfășurată la Constanța.
Beniamin a intrat într-o piramidă de patru luptători, alături de unii dintre cei mai bine cotați sportivi ai categoriei 55 de kilograme.
În semifinală, acesta a reușit să se impună în fața lui Cristian Molnar, sportiv legitimat la Scorpions Iași, obținând calificarea în finala turneului.
În finală, Beniamin Iluț a fost nevoit să se recunoască învins, partida fiind influențată de o depunctare decisivă.
Obișnuit mai mult cu stilul specific Muay Thai-ului, sportivul nu este încă pe deplin adaptat regulamentului de kickboxing, aspect care și-a pus amprenta asupra rezultatului final.
La colțul sportivului s-a aflat antrenorul Adrian Maxim, cel care i-a fost alături pe toată durata competiției.
„Beni nu este încă pe deplin adaptat la stilul și regulamentul de kickboxing, iar pauza competițională și-a spus și ea cuvântul. Cu toate acestea, are calități extraordinare și un talent evident. Sunt convins că, odată cu acumularea de experiență și adaptarea completă la acest stil, în perioada următoare va deveni un nume important în kickboxingul românesc”, a declarat antrenorul Adrian Maxim.