- Dezvăluirile BIHOREANULUI despre mega-defrișarea de pe păşunile împădurite ale comunelor Budureasa, Pocola și Răbăgani s-au lăsat cu anchetă penală
- Printr-o plângere depusă după un control în teren, Direcția Silvică Bihor acuză că 596 de molizi din pădurea statului au fost marcați și tăiați ilegal, în cadrul unor lucrări extinse fără drept în fondul forestier național, prejudiciul fiind calculat la peste 550.000 lei
Aproape 600 de copaci tăiați ilegal și o pagubă de peste 550.000 lei. Sunt concluziile controlului declanșat de Direcția Silvică Bihor în zona Stâna de Vale - Valea Drăganului după ce BIHOREANUL a dezvăluit o afacere dubioasă prin care primăriile Budureasa, Pocola și Răbăgani au vândut direct, la preț de dumping, peste 17.000 mc de lemn de pe pășunea împădurită pe care comunele o dețin în zonă, unei firme conectate la un controversat baron al lemnului din Bistriţa Năsăud.
Verificările arată că drujbele au „greșit” traseul, intrând şi pe proprietatea statului, iar constatările s-au lăsat cu o plângere penală...
Vânzare la minut
BIHOREANUL dezvăluia în primăvară că, din iarna anului 2024, sub pretextul unei „curățenii” de dăunători, edilii comunelor Budureasa, Pocola şi Răbăgani au pus în mişcare o „mașinărie infernală” de tăiat masă lemnoasă în Masivul Vlădeasa, între Stâna de Vale și Valea Drăganului, pentru mai mult de 17.000 mc de lemn. Vânzarea coordonată de Ocolul Silvic Codrii Beiuşului nu s-a făcut prin licitație, ci prin atribuiri directe pe SICAP, finalizate cu o viteză amețitoare, în câteva minute, în favoarea Austro Someș Trading SRL din Bistrița-Năsăud, parte dintr-un grup de firme controlat de controversatul Traian Larionesi, unul dintre marii jucători ai industriei lemnului din nordul României.
Lemnul a fost cedat la doar 100 lei/mc, jumătate din prețul cu care Direcția Silvică a vândut material lemnos în aceeași zonă și în aceeași perioadă, fiind stabilit în baza unei evaluări sumare făcute de delegatul Ocolului Codrii Beiușului, Nicolae Vaida, care a propus, pe o notă scrisă de mână, o valoare între 80 - 100 lei/mc, invocând calitatea slabă a masei lemnoase.
Control în teren
În total, prin hotărâri ale consiliilor locale Budureasa și Pocola, în perioada 2024 - 2025 au fost vânduți 8.219 mc de lemn, dar Garda Forestieră a constatat că au fost întocmite acte de punere în valoare (APV-uri) însumând 17.000 mc de lemn, adică 1.700 de camioane. Pentru a lămuri situaţia, Garda a solicitat toate actele ce stăteau la baza „operaţiunii”. Dacă Ocolul le-a transmis, primăriile ascund și astăzi.
Cert e că, după dezvăluirile BIHOREANULUI, pe 27 mai 2026, o echipă a Direcției Silvice a descins în teren pentru a vedea dacă drujbele pornite de pe pășunile comunale au ajuns și în pădurile statului. Inspectorii au fost însoțiți de inginerul Răzvan Tău, reprezentant al Institutului Național de Cercetare-Dezvoltare în Silvicultură Marin Drăcea, care a indicat în teren, pe baza hărții amenajistice, limitele de hotar folosite ca reper la verificări.

Cioate şi mizerie
Raportul a arătat că de pe o suprafață de 2,23 hectare, care în documentele Direcţiei Silvice reprezintă proprietatea statului, au fost tăiați 596 arbori, cu un volum total de 722,467 mc, pe multe cioate silvicultorii identificând amprenta dispozitivului de marcat al Ocolului Silvic Codrii Beiuşului.
În consecință, săptămâna trecută, Direcția Silvică a înaintat Poliției o plângere penală prin care cere „identificarea și tragerea la răspundere a vinovaților” pentru folosirea dispozitivelor de marcat fără drept, tăierea fără drept de arbori și furt de arbori, infracţiuni care au provocat o pagubă de 585.828 lei (fără TVA), sumă din care 234.331 lei reprezintă valoarea lemnului tăiat, iar restul a funcțiilor nerealizate ale pădurii, adică impactul pe termen lung asupra ecosistemului din zonă.
„E deranjant şi modul în care s-a lucrat. Au lăsat o mizerie revoltătoare, cioate necurăţate, crengi abandonate, în condiţiile în care zona este afectată de ani de zile de atacurile devastatoare ale gândacilor de scoarță. De 10 ani ne luptăm cu ei”, a declarat şeful Direcţiei Silvice, Teodor Suciu (foto).
Hărți suprapuse
Daniel Coraș, șeful Ocolului Silvic Codrii Beiușului, se declară surprins că afacerea a ajuns în atenția Poliției. „Nici vorbă să se fi tăiat ilegal”, susține el, convins că la mijloc ar fi doar „o neînțelegere”.
Disputa ar porni de la faptul că aceeași bucată de munte apare în documentele ambelor părți: în actele invocate de primării figurează ca pășune împădurită a comunelor, iar Direcția Silvică o consideră parte din pădurea statului. „Direcția Silvică are un amenajament silvic, în timp ce noi avem documente cadastrale oficiale care arată că terenul de pe care s-a tăiat este pășunea împădurită a celor trei comune”, declară Coraș.
Edilii și silvicultorii vor avea ocazia să-și înfrunte hărțile în fața anchetatorilor. Deocamdată, în Masivul Vlădeasa drujbele au amuțit, căci, după dezvăluirile BIHOREANULUI, Garda Forestieră a suspendat tăierile până la finalizarea tuturor verificărilor...