Jucătoarea cu origini româneşti Emma Răducanu va veni în octombrie în România, la Cluj, pentru a participa la Transylvania Open WTA250.
Aceasta şi-a anunţat prezenţa la turneul de tenis, care va avea loc în perioada 8-16 octombrie, printr-o filmare (video jos), publicată pe pagina de Facebook a turneului.
"M-am simţit foarte bine anul trecut la Cluj. Oamenii au fost extraordinari şi m-au făcut să mă simt bine, aşa că sunt extrem de încântată şi fericită să mă întorc şi anul acesta. De fiecare dată când am ocazia ador să mă întorc în România. Tatăl meu este de acolo şi am multe amintiri plăcute. Aştept cu nerăbdare să mă întorc. Ne vedem curând", a spus Emma Răducanu.
Sportiva britanică de origine română a participat şi la ediţia de anul trecut a turneului tenis, când a ajuns în sferturile de finală.
În prezent ea se află în prezent pe locul 83 în clasamentul WTA.
Emma Răducanu a crescut în Londra de când avea 2 ani şi a obţinut în 2021 primul titlu major pentru Marea Britanie la tenis feminin după 44 de ani.
Ea a câştigat trofeul US Open după ce n-a pierdut niciun set tot turneul şi, în plus, a intrat în competiţie din rundele de calificări.