Încă nu s-a așternut praful după o descindere de acum 3 ani a poliţiştilor DGA Bihor la Serviciul Înmatriculări, unde au pus angajații la perete și le-au făcut monetarul, într-o anchetă în care s-a descoperit că, în timp ce fraierii stăteau la cozi ca să-şi înmatriculeze maşinile, băieţii deştepţi veneau „pregătiţi” cu atenții de 40-60 lei per dosar, așa că bugetarii își rotunjeau veniturile cu vreo 100 euro pe zi.

După ce astă toamnă DNA l-a trimis în judecată pe fostul şef al Serviciului, Toma Tecar, pentru 87 de șpăgi în doar 8 zile, în privința celorlalți colegi ai acestuia cazul părea că bate pasul pe loc. Până zilele trecute, când procurorii Parchetului Bihor şi colegii lor de la DGA au lărgit oficial cercul de suspecți, punând sub urmărire penală încă 8 oameni în uniforme și 45 de civili, acuzați de părtășie la șpăgi.

Bihorel a aflat că anchetatorii au avut chiar şi o sclipire logistică de geniu, căci s-au instalat direct în sala de așteptare a Înmatriculărilor, împărţind citaţiile suspecţilor - poliţişti şi samsari deopotrivă - ca pe pliante promoționale.

Poate era mai simplu să-și fi deschis propriul ghişeu chiar în sediul Înmatriculărilor: după ce oamenii lăsau dosarul cu atenția aferentă la polițiști, ar fi trecut la procurorul de alături pentru audiere și autodenunțul de dare de mită. Cu siguranță se termina ancheta mult mai repede și fără atâta birocrație...

Urmăriți BIHOREANUL și pe Google News!