Sportiva bihoreană Irina Bara s-a calificat în ultimul tur preliminar al primului turneu de Grand Slam al anului, Australian Open.

Irina (numărul 136 WTA) a reuşit această performanţă miercuri dimineaţa, după ce s-a impus în partida cu o altă tenismenă din ţara noastră, Alexandra Cadanţu.

Meciul dintre cele două a durat trei ore, iar Bara s-a impus la capătul a trei seturi, cu scorul de 5-7, 6-1, 6-4, în faţa jucătoarei situate pe poziţia a 211-a în clasamentul mondial.

După ce a început bine meciul, conducând în primul set cu 5-0, Irina a avut o cădere în joc, pierzând primul set cu 5-7, dar în al doilea act s-a impus fără probleme, cu 6-1.

Setul decisiv a debutat bine pentru Cadanţu, care a condus cu 3-1 în decisiv, dar Irina a revenit şi s-a impus cu 6-4, câştigând, astfel, meciul.

În ultimul tur al calificărilor şi pentru un loc pe tabloul principal, Irina Bara va evolua cu Viktoriya Tomova, locul 119 WTA şi cap de serie numărul 5.