Sportivul orădean Alex Creț (22 ani, locul 28 mondial) a încheiat miercuri periplul la Jocurile Olimpice de la Paris, unde a fost singurul judoka român calificat.

Elevul antrenorului Emil Morar a fost eliminat în optimile de finală de brazilianul Rafael Macedo (30 ani, locul 11 mondial).

Creț, concurent la categoria 90 kg, a fost învins prin ippon în „Golden circle” (prelungiri).

La părăsirea sălii pariziene în care a avut loc confruntarea, judoka orădean a fost vizibil afectat de rezultat. Potrivit Comitetului Olimpic și Sportiv Român, el a mers în lacrimi la vestiare.

„I-a prins brațul la sol și n-a mai putut să iasă. Suntem foarte supărați”, atât a putut să spună după meci antrenorul orădean Emil Morar, a mai anunțat COSR, pe pagina sa de Facebook.

În turul 1, orădeanul îl eliminase din competiție pe sportivul ungur Krisztian Toth, rezultat considerat o surpriză de specialiști, dat fiind că adversarul lui Creț este locul 5 mondial.

„Fruntea sus, Alex! Înfrângerile sunt parte din sport!” este mesajul pe care COSR i l-a transmis sportivului orădean

Pentru Alex Creț, un judoka apreciat și cu un palmares bogat, a fost prima calificare la Jocurile Olimpice.