Singurul judoka român calificat la Jocurile Olimpice 2024 de la Paris, orădeanul Alex Creț, concurent la categoria 90 kg, a avut o primă victorie.

Miercuri, Creț (numărul 28 mondial) l-a învins în turul I pe sportivul maghiar născut în Germania Krisztian Toth (numărul 5 mondial), eliminat astfel din competiție. Sportivul orădean în vârstă de 22 de ani a câștigat la „Golden Score” (prelungiri), unde Toth a acumulat penalizări pentru fals atac și non combativitate.

Orădeanul s-a calificat în optimile de finală, unde se va confrunta cu brazilianul Rafael Macedo (Brazilia), care l-a învins în primul tur pe olandezul Noel Vant End.

Următoarea confruntare pentru Alex Creț ar putea fi doar peste câteva ore, potrivit Comitetului Olimpic Sportiv Român.

Sportivul orădean este la Paris alături de antrenorul său Emil Morar

UPDATE: S-a oprit în optimi

Din păcate, parcursul lui Alex Creț la Jocurile Olimpice de la Paris s-a încheiat în optimile de finală.

Orădeanul a fost învins în prelungiri (Golden circle), prin ippon, de brazilianul Rafael Macedo.