O șoferiță de 39 de ani din Bihor s-a ales cu dosar penal după ce a fost prinsă beată criţă la volan, în toiul nopții, pe un drum comunal din județ. 

Femeia a fost oprită în trafic în jurul orei 1.30, pe drumul comunal 195, în satul Ceișoara, în timp ce conducea un Volkswagen.

Pentru că din maşină răzbătea un damf de alcool, şoferiţa a fost pusă să sufle în etilotest, iar aparatul a arătat că băuse bine: avea o concentrație de 0,82 mg/l alcool pur în aerul expirat.

„Conducătoarei autoturismului i-au fost prelevate probe biologice în vederea stabilirii alcoolemiei”, se arată într-un comunicat transmis joi de Poliția Bihor.

În cauză a fost deschis dosar penal pentru conducerea unui vehicul sub influența alcoolului sau a altor substanțe.

Cercetările sunt continuate de polițiștii Secției nr. 2 de Poliție Rurală Beiuș, sub supravegherea unui procuror al Parchetului de pe lângă Judecătoria Beiuș.

Urmăriți BIHOREANUL și pe Google News!