Atletul orădean Mihai Sorin Dringo a obţinut a mai obţinut o performanţă. Sportivul legitimat la CSU CSM Oradea a câştigat proba de 400 metri plat din cadrul Campionatului Naţional Atletism în sală pentru seniori şi seniori U23, competiţie care s-a desfăşurat sâmbătă, la Bucureşti.

Mihai Dringo a reuşit chiar a dublă performanţă, după ce a terminat cursa 47,93 secunde.

Astfel, el s-a clasat pe primul loc, fiind desemnat campion naţional de seniori, dar şi de seniori U23.

Reamintim că Mihai Sorin Dringo este născut în anul 2001 şi deja este deţinătorul recordului naţional în proba de 400 metri plat, la categoria seniori 23 ani. El a stabilit această performanţă în acest an, în cadrul IFAM World Athletics Tour Bronze, competiţie organizată în Belgia, la Gent, unde a realizat timpul de 46,59 secunde.

Reamintim că Mihai Sorin Dringo este calificat pentru Campionatele Europene de atletism în sală, competiţie care va avea loc în perioada 2-5 martie, la Istanbul. De asemenea, el va lua startul în 2023 şi la Jocurile Mondiale Universitare care vor avea loc în China.