Un grup de 30 de adolescenți între 14-17 ani, participanți la tabăra de educație juridică pe care asociația VeDem Just fondată de fostul judecător Cristi Danileț, o organizează săptămâna aceasta în Băile 1 Mai, au ascultat în prima zi a taberei mărturiile impresionante ale unor foști consumatori de droguri.
„Noi am disprețuit orice formă de învățare, orice sfat”, a recunoscut unul dintre cei doi, care au trăit ani întregi „prin canale, printre seringi și boschetari”. „Dacă, Doamne ferește, sunteți prinși vreodată într-o situație nașpa, încercați să recunoașteți și cereți ajutor. Chiar dacă v-au certat acasă, să aveți încredere în părinți”, i-a îndemnat Danileț pe copii.
Sprijiniți total
Organizată de 8 ani încoace, tabăra de educație juridică în care asociația VeDem Just reunește în fiecare vară elevi din toată țara a început luni în Băile 1 Mai cu lecții de prim ajutor, dar și despre răspunderea juridică a minorilor. Apoi, cei 30 de adolescenți au luat contact cu mărturii șocante prezentate de un voluntar din Cluj al asociației Teen Challenge, el însuși fost consumator de droguri cu o dependență de 10 ani, care a reușit să nu mai consume nimic de 5 ani, și de un bucureștean care se află acum într-un program de reabilitare, după o dependență de 17 ani.
„Scopul asociației Teen Challenge, fondată în America în 1958 și cu o sucursală în România din 2004, de când a deschis trei centre de reabilitare - la București, Cluj și Baia Mare - este să ajute oamenii să scape de dependențe și să se poată întoarce în societate”, a explicat Sebastian Petruț, voluntar al asociației.
„Colaborăm cu această asociație care face o treabă foarte bună pentru că, dacă în sistemul public, consumatorii sunt internați în spitale de psihiatrie și trecuți prin cure de dezintoxicare în care primesc ca substituenți ai substanțelor interzise alte substanțe de care devin dependenți, după care sunt externați, la Teen Challenge consumatorii sunt sprijiniți juridic, medical, psihic, fizic, social, spiritual”, spune fondatorul VeDem Just, fostul judecător Cristi Danileț.
„Mi-a fost «client»”
„Sebi mi-a fost „client”, a trecut prin fața mea când încă eram magistrat la Tribunalul Cluj, într-un dosar de trafic de droguri, și iată că a reușit să iasă din dependență și să-i ajute și pe alții. Sebi merge și cu Poliția prin școli, în cadrul unor programe educative și de prevenție”, a spus Cristi Danileț (foto).
„Foștii consumatori reabilitați povestesc elevilor nu doar ce rău și-au făcut, ci și cât rău au produs celor din jurul lor, familiilor, prietenilor...”, a mai spus fostul magistrat.
Acesta a afirmat că dacă rata de succes în sistemul public, adică în centrele de dezintoxicare ale statului, este de numai 0,02%, pe când la Teen Challenge este de 80-85%.
„Mă bucur să fiu în viață”
„Mă bucur să fiu în viață la 25 de ani, am în spatele meu zece ani de dependență de țigări, 7 ani de dependență de droguri, alcool și multe altele. Consider că este o minune că sunt în viață”, și-a început confesiunea Sebastian Petruț (foto jos). „Azi suntem niște oameni noi, am învățat niște lecții mai nasoale pe pielea noastră. (...) Nu-i așa cum vi se prezintă în muzică sau în social-media, că drogurile ar fi o chestie cool, că-s o chestie șmecheră, că dacă nu tragi ești nașpa”, a continuat el.
Fost consumator de orice, de la ierburi și prafuri la marijuana și cocaină, ba chiar și prenadez, Sebastian le-a povestit elevilor că din cauza drogurilor a avut și o tentativă de suicid, iar despre cei zece ani în care a depins de droguri a afirmat că au fost tot atâția ani pierduți din viața sa.
„La 21 de ani nu mai aveam dinți”
Și mai șocantă a fost povestea lui Marius Gheorghiță (foto jos), un bucureștean de 31 ani, care a început să se drogheze de la 13 ani, în ciuda faptului că venea dintr-o familie bună. „Am luat de toate, marijuana, amfetamină, ecstazy, cocaină, am tras, m-am injectat... Îmi mințeam familia, furam ca să fac rost de bani pentru droguri, după ce am terminat liceul la Spiru Haret, unul dintre cele mai bune din București, am intrat la Politehnică, dar m-am lăsat după un an. La 21 de ani nu mai aveam dinți, am trecut printr-o supradoză, două zile am fost în comă, am scăpat dintr-o septicemie severă în care se dau 5% șanse de supraviețuire...”.
Marius a povestit că părinții săi au aflat târziu că se droga, adesea l-au căutat cu Poliția prin București, că a început să vândă din casă pentru a avea bani de droguri, iar la un moment dat, deși s-a logodit, tot cu o consumatoare de droguri, relația nu a ținut tocmai din cauza consumului. „Trei ani am trăit prin canale, printre seringi, printre boschetari... Eram complet pierdut, simțeam că ori o să merg la pușcărie, ori o să mor”.
În cele din urmă, tot părinților le datorează salvarea, deoarece l-au găsit pe străzi, l-au dus la dezintoxicare, iar apoi a ajuns la Teen Challenge, unde într-o primă fază a încercat să „fenteze” reabilitarea și s-a apucat din nou de droguri. „Recăderea este de 5-10 ori mai grea”, a spus el, povestind că a avut de înfruntat și asprimea unora dintre cei din jur, care nu credeau că se poate lăsa. „Am 5 luni de când nu m-am mai atins de droguri, dar vă spun sincer că nu știu cum aș reacționa dacă aș avea la îndemână...”, a recunoscut Marius, adăugând, totuși, că încearcă să se „țină tare”.
„Mă simt norocos”
„Sunt foarte bucuros că particip la această tabără și mă simt norocos că am ocazia să particip la acest act de conștientizare a efectelor consumului de substanțe interzise”, și-a exprimat reacția Luca Mititean (foto), 17 ani, din Cluj, unul dintre cei 30 de elevi veniți din mai multe județe ale țării în tabăra de educație juridică a VeDem Just. „Tentațiile și substanțele sunt astăzi la orice colț de stradă”, a spus adolescentul.
„Mă bucur că acești oameni care au trecut prin experiențe cu adevărat impresionante și care le-au schimbat viața din toate punctele de vedere au venit să ne arate care sunt consecințele acestor experiențe. Pe mine m-au atins destul de tare, îmi dau seama că substanțele nu vor fi niciodată o scăpare și nu sunt cool, niciodată nu trebuie să te ascunzi în ele”, a mai spus liceeanul din Cluj.
„Să vă bazați pe părinți”
Ca un fel de concluzie, fostul judecător Cristi Danileț, specializat în delincvența juvenilă, s-a adresat tinerilor pentru a-i conștientiza că drogurile sunt o alegere, iar cei care ajung să le consume trebuie să ceară ajutor pentru a scăpa de ele.
„Singurul lucru pe care îl aveți e decizia voastră. Dar dacă, Doamne ferește, sunteți prinși vreodată într-o situație nașpa, încercați să recunoașteți și cereți ajutor, și mai ales gândiți-vă la cei dragi din apropiere, că ei sunt cei care vă pot da toată susținerea. Chiar dacă v-au certat acasă părinții, ei sunt comuniunea cea mai strânsă care vi-i dată. Cu toată rușinea, să aveți încredere în ei și să vă bazați pe ei”, i-a îndemnat Danileț pe adolsecenți.