Judecătorii Curții de Apel Oradea și-au prezentat bilanțul pe anul 2025 într-un comunicat transmis după o întâlnire organizată strict „în familie”, la care a participat și conducerea Consiliului Superior al Magistraturii

Şedinţa a avut loc vineri, 13 martie 2026, în prezența președintelui CSM, judecătorul Liviu Odagiu, și a judecătoarei Elena Costache, membru ales în CSM din partea curților de apel, şi, ca de obicei, s-a desfășurat fără public, iar concluziile au ajuns la presă abia câteva zile mai târziu, printr-un comunicat transmis marți de Biroul de presă al instituției.

Câteva cifre

Potrivit documentului, în anul 2025 Curtea de Apel Oradea și instanțele din circumscripția acesteia au avut de soluționat 134.144 de dosare, cu 5.701 mai puține decât în 2024, ceea ce reprezintă o scădere de aproximativ 4%. Numărul dosarelor nou înregistrate în sistemul instanțelor din zonă a fost de 92.027, cu aproape 7% mai mic decât în anul precedent.

La nivelul Curții de Apel Oradea au fost înregistrate 4.783 de dosare noi, iar instanța a soluționat 4.626 de cauze, față de 4.985 în anul 2024. Cele mai multe dosare au fost apeluri în materie penală (986), urmate de apeluri în domeniul asigurărilor sociale (805), recursuri în contencios administrativ și fiscal (702) și dosare de primă instanță în aceeași materie (326).

Raportul mai arată că încărcătura medie pe judecător la Curtea de Apel Oradea a fost de 506,5 dosare, sub media națională de 606,2 dosare, indicator care plasează instanța pe locul 12 între curțile de apel din țară.

Pe baza indicatorilor statistici calculați de CSM, Curtea de Apel Oradea a fost încadrată în gradul de performanță „eficient”, iar durata medie de soluționare a unui dosar a fost, potrivit raportului, de 4,2 luni în materie non-penală și 2,7 luni în materie penală, ceea ce ar încadra instanța chiar în categoria „foarte eficient” din perspectiva acestui indicator.

Realitate mai complicată

Indicatorul privind durata medie de soluționare nu trebuie, însă, înghițit pe nemestecate. În statistici, durata este calculată de la înregistrarea dosarului până la momentul pronunțării hotărârii, dar cifra nu arată pe deplin cât durează, în realitate, până când judecătorii pronunță, redactează și motivează efectiv decizia. În practică există și cauze în care aceste etape întârzie foarte mult, uneori luni sau chiar ani, astfel că pentru justițiabili verdictul vine mult mai târziu decât sugerează statisticile oficiale, nereguli semnalate în repetate rânduri, inclusiv de BIHOREANUL.

Comunicatul Curții de Apel Oradea nu amintește nici despre protestele magistraților din 2025, când instanțele din întreaga țară - inclusiv cele din Bihor - au funcționat luni întregi în regim limitat. Judecătorii au suspendat atunci numeroase ședințe de judecată și au amânat cauze în semn de protest față de modificările legislative privind pensiile speciale și creșterea vârstei de pensionare, perioadă în care activitatea instanțelor a fost redusă la minimum, fiind soluționate doar cauzele considerate urgente. Salariile magistraților au rămas însă neatinse, astfel că singurii care au suportat efectele reale ale protestului au fost justițiabilii.

În schimb, comunicatul insistă asupra „presiunilor exterioare la care a fost supus sistemul judiciar”, generate - potrivit magistraților - de modificările aduse statutului judecătorilor, care „au determinat CSM să introducă un program de normare a muncii în sistemul judiciar".

Tradus din limbaj administrativ, CSM vrea să stabilească un plafon de dosare pentru fiecare judecător, în condiţiile în care magistraţii români ar avea o încărcătură de dosare de aproximativ patru ori mai mare decât media europeană, după cum a arătat preşedintele CSM, judecătorul Liviu Odagiu. 

Practic, soluția propusă nu este neapărat ca procesele să se termine mai repede, ci ca judecătorii să aibă mai puține dosare de soluționat, astfel încât volumul de muncă să se apropie de standardele invocate din alte state europene. Pentru justițiabili, asta ar putea însemna, însă, un lucru simplu: termene mai rare și procese care durează mai mult.

Urmăriți BIHOREANUL și pe Google News!