Evacuarea cu scandal a abatelui Ordinului Premonstratens, Fejes Rudolf Anzelm, din clădirea Colegiului Naţional Mihai Eminescu, finalizată miercuri de angajaţii Primăriei Oradea, a avut ecouri în plenul Consiliului Local Oradea.
"O greşeală" care au fost trei
Liderul grupului UDMR din Consiliul Local, Szabó József, a reclamat la finele şedinţei de joi că nu a primit nici după mai bine de o lună toate documentele publice referitoare la evacuare, aşa cum a cerut în cadrul şedinţei online din 15 aprilie.
„A fost o greşeală intervenţia jandarmilor în interiorul bisericii. Acest subiect l-am mai discutat în aprilie. A fost o greşeală spargerea unui perete în timpul nopţii, în condiţiile în care există şi acces prin uşă, dacă totuşi suntem proprietar", a declarat consilierul Szabó József referitor la procedura de evacuare.
Liderul grupului UDMR i-a reproşat primarului Florin Birta că nu şi-a respectat promisiunea de a furniza documentele pe care le-a cerut public.
"Este o greşeală foarte mare că, deşi domnul primar ne-a promis în 15 aprilie prezentarea unui material în detaliu, care ne prezintă consilierilor locali speţa respectivă, noi până astăzi nu am primit niciun material", a spus Szabó József (foto jos).
„Vă mai dau o săptămână"
UDMR-istul a lăsat să se înțeleagă că dezinteresul vine de la nivelul șefilor municipalității. „Îmi este imposibil să cred că, dacă un consilier local cere un material şi un primar promite că va primi acest material, aparatul propriu al primăriei, ori din neputinţă, ori din rea-voinţă, nu prezintă aceste materiale după 30 de zile", a spus consilierul local.
Szabó a acordat un ultim răgaz Primăriei Oradea, după care a ameninţat că se va adresa instanţei.
„Vă dau încă o săptămână pentru a ne pregăti aceste materiale, pentru că ne-aţi promis, domnule primar, şi sunt convins că materialele sunt gata pregătite, doar cineva nu le-a trimis. Dacă nu, atunci vom fi obligaţi să pornim şi o procedură pe cale juridică pentru a obţine aceste informaţii publice", a spus Szabó József.
„V-au trimis pe email"
Interpelat direct, primarul Florin Birta s-a sfătuit cu secretarul general al municipiului Oradea, Eugenia Borbei, înainte de a da un răspuns (foto jos).
"Colegii mei îmi spun că v-au trimis pe mail răspuns la solicitarea dumneavoastră. Vi-l dăm şi acuma, la finalul şedinţei, să-l aveţi şi scris", a spus Birta.
Aşa cum BIHOREANUL a mai scris, primarul a repetat că evacuarea Ordinului Premonstratens din spaţiile Colegiului Naţional Mihai Eminescu a avut loc pe 14 aprilie, iar pe 27 mai Primăria doar a dus procedura la bun sfârşit.
"Evacuarea s-a făcut în 14 aprilie. Cei de acolo trebuiau în 30 de zile, conform procesului-verbal încheiat între executori şi ei, să predea acel spaţiu către primărie. Nu l-au predat, dar l-au golit", a spus Florin Birta.
"Dacă era un român, la fel făceam"
Edilul a pus scandalul public pe seama încercării celor implicaţi de a declanşa conflicte interetnice.
"Bineînţeles că ştiau că trebuie să predea spaţiul, dar «hai să mai facem puţin scandal», «hai să mai întindem puţin latura asta etnică între români şi maghiari»", a replicat primarul.
Florin Birta a susţinut că "în Oradea nu are nimeni treabă nici cu maghiarii, nici cu germanii, nici cu nimeni" şi că "dacă în acea clădire era un preot ortodox şi era un român care ocupa acele spaţii care aparţineau de o şcoală maghiară, la fel făceam".
„În unanimitate”
Intervenţia primarului nu l-a impresionat pe consilierul UDMR. „Pe mine mă interesează pe ce documente s-au bazat aceste demersuri ale Primăriei. Nu comentez sentinţele judecătoreşti, nu comentez declaraţiile părţilor. Consilierul Szabó solicită documente publice în mod transparent mai mult de 30 de zile şi, în ciuda promisiunii dumneavoastră, domnule primar, aceste documente nu le am încă", a spus Szabó .
La insistenţa sa, primarul a replicat că acesta a avut deja acces la toate documentele: "Acţiunile Primăriei s-au bazat pe documentele de proprietate, pe CF-uri, şi o să vă spun ceva acum, dar nu va fi pe placul dumneavoastră. Acele CF-uri, când au fost rectificate, ştiţi unde au fost aprobate? În Consiliul Local. Ştiţi cum au fost votate? În unanimitate, adică şi de consilierul Szabó".
Birta s-a declarat nedumirit: "Adică nu înţeleg, aţi votat în necunoştinţă de cauză sau ştiţi despre ce este vorba, dar hai să mai potenţăm acest scandal încă o dată?..."
Răspuns de formă
Polemicile dintre părţi au încetat la intervenţia preşedintelui de şedinţă, Călin Barabaş (PNL). "Vă propun să nu mai discutăm în acest Consiliu Local de probleme etnice în anul 2026. Nu cred că este cazul", a spus Barabaş (foto jos).
De altfel, la închiderea şedinţei, Szabó a primit din mâna secretarului general al municipiului, Eugenia Borbei, câteva foi de hârtie cuprinzând răspunsul pentru care a şi semnat de primire.
"Acum am primit răspunsul, în faţa dumneavoastră. Mă uit pe el şi sunt doar trei foi. Nici vorbă de alte documente (n.r. - CF-uri, sentinţe)", a declarat UDMR-istul.
Întrebat dacă a primit sau nu răspunsul pe email, Szabó a susţinut în continuare că nu, iar Eugenia Borbei nu l-a putut contrazice.
"Voi verifica la Direcţia Management Proiecte cu Finanţare Internaţională când s-a trimis răspunsul, pentru că era sarcina lor", a spus ea.
Poveste fără sfârșit
Conflictul dintre Primărie şi abatele Fejes a pornit de la cele cinci încăperi ocupate în clădirea Colegiului Naţional Mihai Eminescu, folosite ca sacristie şi casă parohială. Municipalitatea a cerut eliberarea spaţiilor pentru reabilitarea imobilului, aflat în proprietatea oraşului.
La cererea Primăriei, în baza unor sentinţe definitive, executorul judecătoresc Gheorghe Moza a demarat evacuarea pe 14 aprilie, ocazie cu care Ordinul Premonstratens a primit un termen de 30 de zile pentru ridicarea bunurilor. După expirarea termenului, angajaţii Primăriei au intrat miercuri dimineaţă în spaţii, prin spargerea unui zid, ceea ce a stârnit nemulțumirea susținătorilor lui Fejes.