Consiliul Local Oradea a hotărât joi, cu votul consilierilor liberali, majorarea prețului biletelor și abonamentelor OTL, cu procente cuprinse între 14% și 50%, începând cu 1 august.

Pe toate liniile, timp de o oră

După cum BIHOREANUL a mai anunțat, transportatorul local va introduce, în premieră, un bilet valabil timp de o oră, la un preț de 4 lei pentru o călătorie, indiferent de numărul și felul mijloacelor de transport în comun aparținând OTL pe care le va folosi călătorul în acest interval.

„Dacă, până acum, când veneai din Nufărul în centrul civic, trebuia să schimbi tramvaiul sau să iei autobuzul și să cumperi alt bilet, pe viitor va fi valabil timp de o oră același bilet atât pe tramvai, cât și pe autobuz”, a declarat joi, în cadrul unei conferințe de presă care a precedat ședința Consiliului Local, primarul Florin Birta.

Astfel, prețul unui bilet pentru o călătorie, care este 3 lei în prezent, va fi majorat cu 33%, la 4 lei în cazul unui bilet de o oră.

De asemenea, prețul unui abonament valabil timp de o lună, pe toate liniile, va crește cu 37,5%, de la 80 de lei la 110 lei.

Potrivit primarului Birta, prin comparație cu celelalte reședințe de județ din țară, prețul noului bilet, de 4 lei, este unul mediu, la fel și cel al abonamentului. Costul unei călătorii variază, în prezent, între 3 lei (în București și Baia Mare) și 6 lei (în Cluj-Napoca). 

În ceea ce privește abonamentele, tarife mai mari decât în Oradea sunt în orașe ca: Cluj-Napoca - un abonament lunar costă 177 de lei; în București (140 de lei), în Arad (135 de lei), Constanța (132 de lei), Timișoara (130 de lei), Iași (130 de lei) și Ploiești (122 de lei).

Se scumpesc (toate) abonamentele

De altfel, la propunerea primarului Florin Birta, Consiliul Local Oradea a aprobat, în ședința de joi, majorarea tuturor tarifelor practicate de OTL.

Astfel, abonamentul săptămânal se va scumpi de la 40 la 55 de lei (+37,5%), cel lunar de la 80 la 110 lei (+37,5%), iar abonamentul pe trei luni va crește de la 220 la 310 lei (+40,9%). Prețul unui abonament anual va crește de la 809 lei la 1 250 de lei (+40,45%).

Cel mai mult se va scumpi călătoria cu tramvaiul de epocă (City Tour): prețul acesteia va urca de la 10 la 15 lei (+50%). În cazul biletelor pentru copii, prețul se va majora de la 5 la 7 lei (+40%).

Împotriva majorărilor de tarife

Aprobată exclusiv cu voturile reprezentanților PNL, propunerea majorării de tarife a generat discuții în plenul ședinței Consiliului Local. Aleșii opoziției UDMR, PSD și AUR au votat fie împotriva majorării de tarife, fie s-au abținut de la vot, lucru care echivalează cu o respingere.

Cel mai vehement a fost reprezentantul AUR. „Mi se pare grav că, într-o perioadă în care toate prețurile cresc, începând de la TVA și tot ce va urma la nivel național, noi, la nivel local, să venim cu o creștere de tarife de 35–37%”, a protestat consilierul local Costel Moza.

Udemeristul Bántó Norbert a avut o opinie nuanțată: „Eu aș dori să salut acest nou bilet de 4 lei, valabil o oră. Este un beneficiu real pentru cei care călătoresc dintr-o parte în alta a orașului. Aceștia, până acum, aveau nevoie de două bilete, ceea ce înseamnă 6 lei. Pe viitor vor călători cu 4 lei, ceea ce înseamnă, de fapt, o ieftinire”.

În schimb, reprezentantul UDMR a cerut ca scumpirea abonamentelor să se facă în tranșe, pentru a fi mai ușor suportată de orădeni. „Prima tranșă să se aplice începând cu 1 august, cu o creștere la 95 de lei, iar a doua tranșă, de la 1 ianuarie, când prețul să se mărească la 110 lei”, a solicitat consilierul.

La rândul său, reprezentantul PSD, Adrian Madar, și-a reluat propunerea din campania electorală de introducere a transportului în comun gratuit. Măsura ar urma să stimuleze populația să folosească tramvaiul și autobuzul și să reducă poluarea. „Poate nu în 3–4 ani, poate în mai mult timp, se va putea construi ideea de a oferi orădenilor transportul public gratuit ca o investiție în sănătate și într-un mediu mai curat”, a spus pesedistul.

Din vina inflației…

Primarul Florin Birta a respins propunerile consilierilor opoziției. Acesta a reluat prezentarea din conferința de presă, conform căreia OTL nu și-a actualizat tarifele de mai bine de 6 ani, interval în care toate costurile OTL, de la cele cu salariații până la cele cu electricitatea, au crescut cu procente între 113% și 145%.

„Știți foarte bine recomandarea Guvernului: «ajustați prețurile cel puțin cu inflația, pentru că nu suntem într-o situație foarte bună». Noi nu am ajustat prețul biletului cu inflația, care a fost, în acest interval, de 53%, ci doar cu 35%”, a argumentat Birta.

Primarul Oradiei a respins inclusiv varianta scumpirii abonamentelor în tranșe, pe considerentul că „nu se justifică”.

Acesta a estimat la circa 15 milioane de lei impactul majorării tarifelor asupra bugetului OTL. Din această sumă, circa 2 milioane de lei ar urma să provină din biletele vândute, iar diferența de 13 milioane de lei, din abonamentele încasate.

„Acești 13 milioane de lei nu vin toți de la populație. Undeva la 7 milioane de lei vin de la bugetul local, pentru că pensionarii au gratuitate, elevii au reducere suportată cu câte 50% de la bugetul local și de stat, ceea ce înseamnă circa 4 milioane de lei; mai au subvenție studenții, așa că impactul asupra populației rămâne de circa 2 milioane de lei. Cifra este mult mai mică, deoarece în multe cazuri abonamentele sunt decontate de firme”, a explicat Birta.

Potrivit raportului de specialitate anexat HCL-ului privind majorarea tarifelor OTL, veniturile suplimentare obținute prin noile tarife vor fi folosite pentru îmbunătățirea serviciilor – prin monitorizarea în timp real a vehiculelor, optimizarea rețelei de trasee și creșterea capacității de transport.

Vezi mai jos HCL-ul privind creșterea tarifelor practicate de OTL începând din 1 august

 

Urmăriți BIHOREANUL și pe Google News!