Elevi, studenți, angajați din diferite instituții publice sau companii ori pur și simplu bihoreni cu principii ecologiste și-au dat adunarea, sâmbătă dimineață, pe malul stâng al Crișului Repede, la Săcădat, pentru a planta o pădure, în cadrul proiectului „Plantăm speranță”, inițiat cu 10 ani în urmă de un tânăr bihorean, Ionuț Coman. Cei 2.700 de voluntari au sădit peste 25.000 de puieți, mai puțini însă decât și-au propus, nereușită cauzată de solul nepotrivit, plin de pietre. La final, au fost răsplătiți cu pâine cu slănină picurată, bogracs, dar și concerte live.