Vinerea Mare, zi liberă! Un parlamentar PSD a justificat legea spunând că „vremea lozincilor că totul se rezolvă prin muncă ar trebui să treacă”
Camera Deputaţilor a decis miercuri să legifereze încă o zi liberă românilor, aprobând un proiect de lege iniţiat de deputatul UDMR Bihor Szabo Odon ce prevede că Vinerea Patimilor, ultima înainte de Paşti, este sărbătoare legală şi zi nelucrătoare. Pentru că şi Senatul a aprobat proiectul anterior, legea va fi promulgată de preşedintele Klaus Iohannis chiar dacă patronatele se plâng că suportă costuri crescute cu forţa de muncă.