Vânătoarea de mistreţi de la Balc: Reprezentantul unui ONG pentru protecţia animalelor a făcut din nou plângere penală
Vânătoarea de mistreţi de la Balc, organizată pe fondul administrat de magnatul Ion Ţiriac, a început sâmbătă. La fel ca de fiecare dată în ultimii ani, reprezentantul unei fundaţii pentru protecţia animalelor a chemat poliţia. Dintre oaspeţii lui Ţiriac în Bihor, singurul care a acceptat să vorbească cu presa a fost prinţul Dimitrie Sturdza, care le-a spus jurnaliştilor că vânătoarea este "extraordinar de bine organizată" şi că este un prilej să le arătăm magnaţilor străini că "se poate şi în România".