Protestul localnicilor din Grădinari împotriva asfaltatorului spaniol de pe DN 76, încheiat în coadă de peşte
Dilemă tipic românească în satul Grădinari, comuna Drăgăneşti: localnicii se revoltă după ce firma spaniolă Azvi şi-a amplasat în localitatea lor, cu acte legale în regulă, o staţie de mixturi asfaltice necesară pentru reabilitarea DN 76 Oradea-Beiuş-Deva. Deşi aparent drumarii nu au nicio problemă, localnicii au, însă, acte de proprietate pe singurul drum pe care îl pot folosi pentru accesul la staţie, fiind reîmproprietăriţi chiar dacă drumul este asfaltat de câţiva ani. În acest ritm, modernizarea şoselei naţionale poate trena până la calendele greceşti...