Bihoreanca Aurora Horge şi cei doi copii ai ei au primit, vineri, cheile casei la care visau, construită în comuna Bunteşti de voluntarii Habitat pentru Umanitate din România şi Statele Unite.
Liberalul Marius Chipurici, demis anul trecut de două ori de la şefia Direcţiei pentru Tineret a judeţului Bihor ca urmare a aplicării unui ordin al fostului ministru al Tineretului Monica Iacob Ridzi şi apoi al succesoarei acesteia, Sorina Plăcintă, a câştigat la Curtea de Apel Oradea procesul intentat pentru reangajarea sa în aceeaşi funcţie.
Un şofer care n-a respectat indicatorul de cedează trecerea a lovit, în faţa Primăriei Oradea, un biciclist ce circula regulamentar. Din fericire, biciclistul a suferit doar o contuzie a bazinului, iar şoferul, cadru militar, n-a avut nicio leziune.
Marian Petre Miluţ spune că viitorul centru de afaceri din "Beverlly Hills" trebuie inaugurat încă din vară, ca să prindă sezonul de nunţi şi petrecerile de la culesul viei, chiar dacă patronii nu au amenajat heliportul şi nu au angajat încă maseuza filipineză de la SPA.
O mulţime de bihoreni de toate vârstele au luat cu asalt Casa de Cultură a Sindicatelor, unde 45 de angajatori au oferit 601 de joburi în cadrul Bursei Locurilor de Muncă. În numai patru ore, reprezentanţii firmelor angajatoare au discutat cu peste 1.300 de oameni.
Conducerea OTL spune că stă în fiecare zi "cu inima la gură", deoarece tramvaiele au un risc mare de deraiere în zona străzii Cele Trei Crişuri. Situaţia e cu atât mai gravă, spune managerul Csuzi Istvan, cu cât costurile pentru repararea tramvaielor Siemens sunt uriaşe.
Deputatul PNL Lucia Varga consideră că promovarea proiectului de revizuire a Constituţiei este o diversiune creată de Guvernul Boc pentru a distrage atenţia românilor de la criza cu care se confruntă. Varga a mai spus că, în loc să fie preocupat cu problemele Constituţiei, Guvernul ar trebui să găsească soluţii pentru sprijinirea mediului privat.
Reţeaua condusă de Iuliu Iulian Ciorba avea 16 membri şi se ocupa de falsificarea cardurilor de credit, cu care se achiziţionau produse scumpe. Cinci indivizi au fost prinşi în flagrant în timp ce încercau să plaseze 35.000 de euro falsificaţi.
Regia de Transport Local a propus Consiliului Local Oradea creşterea tarifelor pentru biletele de călătorii, respectiv abonamente. Dacă aleşii orădenilor vor fi de acord, din 1 iunie un bilet OTL va costa 3,5 lei, iar un abonament unic 60 de lei.
Europarlamentarul Laszlo Tokes susţine că vizita liderului tibetan nu pune sub semnul întrebării principiul "unei singure Chine" acceptat de România, deoarece scopul vizitei este ecumenic, nu politic. Fostul episcop susţine vizita, deoarece consideră că este deosebit de important ca bisericile creştine şi celelalte religii să colaboreze.
Două arme cu aer comprimat au fost confiscate de poliţiştii din Valea lui Mihai, iar proprietarii sunt cercetaţi pentru nerespectarea regimului armelor şi muniţiilor deoarece nu aveau autorizaţie pentru deţinerea acestora.
Un tânăr în vârstă de 26 de ani din comuna Criştioru de Jos a fost arestat pentru viol şi loviri, după ce a agresat sexual o tânără bolnavă psihic din localitate şi a bătut-o pe mama acesteia, care a încercat să intervină.
Deputatul bihorean Lakatos Peter spune că UDMR se opune, în continuare, Parlamentului Unicameral dorit de PDL, Guvern şi preşedintele Băsescu. Mai mult, Lakatos afirmă că premierul Emil Boc a dezinformat "pe jumătate" că prevederile privind revizuirea Constituţiei ar fi bazate pe "voinţa poporului".
Drumuri Orăşeneşti a început lucrările la primele nouă străzi din cele 19 care vor fi modernizate pe fonduri europene, prin Programul Operaţional Regional. După ani de zile în care a fost ignorată, strada Depoului va fi redată circulaţiei în următoarele două săptămâni.
Cinci tineri cu vârste între 15 şi 23 de ani au fost răniţi, joi după-amiază, într-un accident petrecut pe DN1, între localităţile Groşi şi Auşeu, după ce şoferul autoturismului cu care se deplasau nu s-a asigurat şi a intrat pe contrasens, ca să evite o groapă, izbindu-se frontal de o cisternă.
Deputatul liberal de Bihor Lucia Varga a convins 77 de alţi deputaţi, din PNL dar şi din alte partide, să susţină prin lege interzicerea cultivării organismelor modificate genetic şi obligativitatea etichetării alimentelor ce conţin organisme modificate genetic.
Asta da soluţie de criză! Aflat la Oradea, vicepreşedintele Institutului Naţional de Statistică spune pe tonul cel mai serios că o parte din funcţionarii disponibilizaţi şi din şomerii cu studii medii vor putea supravieţui anul viitor dacă vor fi angajaţi temporar ca operatori de teren pentru realizarea recensământului agricol şi a recensământului populaţiei şi locuinţelor, primind 50 de lei pentru fiecare zi de lucru.
Adolescentul orădean a pierdut controlul volanului la un viraj la dreapta, a acroşat un autoturism, după care s-a izbit de o dubiţă. În urma accidentului, Mercedesul condus de băiat a fost făcut praf, iar şoferul dubiţei a fost rănit uşor şi transportat la spital.
Valoarea exporturilor din judeţul Bihor a scăzut cu mai bine de 8%, în 2009, potrivit Direcţiei Judeţene de Statistică Bihor. La capitolul importuri, în Bihor au fost aduse cu 24% mai puţine produse şi mărfuri decât în 2008.
Deputatul UDMR Lakatos Peter critică modul de elaborare a Ordonanţei de Urgenţă privind modificările Guvernului la Codul de procedură fiscală. Parlamentarul bihorean a declarat că ministrul Finanţelor încearcă "să ducă de nas" contribuabilii atunci când anunţă că modificările sprijină agenţii economici pe timp de criză.
Viceprimarul Rozalia Biro a anunţat că municipalitatea orădeană are, în diferite stadii de implementare, 36 de proiecte cu finanţare europeană, în valoare totală de 458 milioane de lei.
Un tânăr de 30 de ani din Oradea rănit grav în urma unui accident rutier petrecut vinerea trecută pe DN76, în afara localităţii Pocola, a fost transportat pentru tratament la o clinică din Bucureşti, cu un avion aparţinând Fundaţiei pentru SMURD.
Doi tineri din comuna Sântandrei au fost arestaţi miercuri după-amiaza, iar alţi doi au primit interdicţia de a părăsi ţara după ce au fost prinşi că, în decurs de două nopţi, au tăiat peste 300 de kilograme de cablu ale companiei Romtelecom din comuna Lăzăreni.
Bihorenii şomeri îşi pot găsi de lucru vineri, la Bursa locurilor de muncă organizată de Agenţia Judeţeană pentru Ocuparea Forţei de Muncă vineri, la Casa de Cultură a Sindicatelor. Până acum şi-au confirmat prezenţa 30 de firme ce vor pune pe masă aproximativ 500 de locuri de muncă.
Secţia de procurori a Consiliului Superior al Magistraturii a luat în discuţie, miercuri, dosarul procurorului Alexandru Lele de la Parchetul de pe lângă Tribunalul Bihor, acuzat de gravă neglijenţă, iar joi va analiza sesizarea făcută de Comisia de disciplină care îl suspectează pe acelaşi magistrat orădean de încălcarea Codului deontologic.
Angajaţii firmei Constructorul Sălard, care lucrează la reabilitarea Cetăţii, au descoperit în tencuiala fostei magazii a brutăriei o scrisoare în limba germană scrisă cu creion chimic de un deţinut închis în lagărul din Cetate.
Serviciul de Stare Civilă a inaugurat miercuri un Birou înregistrare naşteri în incinta Spitalului de Obstetrică şi Ginecologie, pentru ca proaspeţii părinţi să nu mai fie nevoiţi să se deplaseze până la Primărie pentru înregistrarea nou-născuţilor.
Pentru al doilea an consecutiv, conducerea Consiliului Judeţean organizează, în luna mai, un târg de promovare a destinaţiilor turistice din Bihor. Scopul este ca locuitorii Oradiei, mai ales, să aleagă ca destinaţii pentru zilele de la sfârşit de săptămână diverse locuri din judeţ şi să consume servicii de cazare şi alimentaţie la pensiunile agroturistice de aici.
Turneul de tenis de la Roland Garros va fi transmis live 3D, transmisiune în premieră pentru România. Panasonic România a anunţat că turneul va putea fi vizionat prin tehnologia 3D în cinci locuri din Bucureşti şi într-unul din Oradea. Potrivit unor informaţii neoficiale, evenimentul ar putea avea loc în complexul Crişul.
O fetiţă de 8 zile din Vaşcău se află internată la Spitalul Municipal Gavril Curteanu cu mai multe plăgi la nivelul feţei şi al bărbiei după ce a fost muşcată în somn de un şobolan, starea copilului fiind în prezent stabilă.