Premieră: Oficial şi definitiv, PSD este pe primul loc în judeţul Bihor
Pentru prima oară după 1989, Bihorul a devenit un judeţ "roşu". Conform rezultatelor complete, oficiale şi definitive ale Biroului Electoral Judeţean, PSD a obţinut primul loc după scrutinul europarlamentar de duminică, şi tot în premieră UDMR a trecut pe locul secund, PNL rămânând pe III. "Niciun partid, alianţă sau candidat independent nu a formulat contestaţie, astfel că toţi acceptă în mod tacit rezultatele", a anunţat judecătorul Ionel Olah, preşedintele BEJ Bihor.