Beiuş şi Aleşd rămân oraşe! Oraşele bihorene cu mai puţin de 25.000 de locuitori nu vor fi "retrogradate" sate
Deputatul Cseke Attila a dezminţit zvonurile potrivit cărora toate localităţile cu mai puţin de 25.000 de locuitori precum Aleşd, Beiuş, Salonta sau Nucet, vor fi transformate în sate. Parlamentarul a afirmat că proiectul de lege ca fi respins în mod cert sub forma actuală, iar măsura va afecta exclusiv satele care, arondate administrativ acestor urbe, nu pot atrage în prezent fonduri europene alocate dezvoltării mediului rural.