Adjuncta şefului ITM Bihor, Nadia Racz, reţinută vinerea trecută pentru 24 de ore pentru luare de mită, a fost plasată sub control judiciar şi are interdicţie să desfăşoare activităţi de control. Măsuri similare au fost dispuse de procurorii DNA Oradea şi în cazul celor trei funcţionare de la Serviciul Control Relații de Muncă al ITM, inculpate deja în acelaşi dosar.
Administraţia Naţională de Meteorologie a făcut publică luni prognoza pentru următoarele două săptămâni, adică pentru perioada 23 octombrie - 5 noiembrie.
Secția de Terapie Intensivă Neonatală a Spitalului Județean din Oradea a fost conectată la rețeaua națională de telemedicină specializată, ceea ce va contribui la scăderea mortalității infantile și la o creștere a calității asistenței medicale pentru nou-născuții prematuri și cu probleme. Sistemul permite, practic, consultarea, diagnosticarea și tratarea, în timp real, cu ajutorul celor mai buni specialiști în Neonatologie din țară și chiar din Europa.
Înlocuirea vechiului cazan pe gaz din CET Oradea cu echipamente moderne a atras o singură ofertă. Lucrările, estimate la 158,7 milioane lei plus TVA, vor fi cofinanţate prin programul guvernamental Termoficare.
În numai o lună de la emiterea ordinului de începere a lucrărilor, constructorul tronsonului dintre Oșorhei și Băile Felix al Inelului Rutier Metropolitan a ajuns să execute aproape o zecime din ele. Cele mai spectaculoase lucrări au loc, pe acest lot, pentru realizarea unui viaduct peste un drum comunal spre Betfia, iar pe celălalt pentru viaductul peste DN 76 și acumularea de apă de la ieșirea din Felix spre Cordău, pe lotul care va scoate viitoarea centură a orașului dincolo de Nojorid, în DN 79.
Un tânăr în vârstă de 20 ani din Israel a fost reţinut duminică la Oradea, după ce a fost găsit la volanul unui BMW, pe Centura Oradiei, cu permisul suspendat şi sub influenţa drogurilor. Încercând să scape, tânărul s-a prezentat sub identitate falsă.
Artist de talie internațională originar din Oradea și supranumit „Mr. Blues al României”, AG Weinberger a cântat duminică seară în faţa publicului din orașul său natal, răspunzând invitației pianistului Thurzó Zoltán, la rândul său un nume cu rezonanță, după ce a doborât două recorduri mondiale. Cei doi au împărțit aceeași scenă, realizând un melanj intens aplaudat de spectatori, între muzica clasică și blues. La finalul concertului, Weinberger a mărturisit BIHOREANULUI cu ce gânduri a venit la evenimentul ținut la mică distanță de casa în care a copilărit.
În țările occidentale, mersul cu bicicletele este mult mai popular, atât pentru că oamenii au piste pe care să pedaleze, cât și pentru că oamenii sunt învățați din copilărie cum să circule corect. Un cititor al BIHOREANULUI, ale cărui fete gemene locuiesc în Germania, a dat exemplul de-acolo, unde la 10 ani, copiii fac la școală un curs anume și obțin un permis pentru bicicletă, după ce promovează un examen teoretic și practic.
Medicul orădean Vasile Sălăjan, trimis în judecată de DNA pentru şpăgile pe care le-a luat pe vremea în care era şef al Serviciului de expertiză medicală al Casei de Pensii Bihor nu va răspunde pentru faptele sale. Tribunalul Satu Mare a dispus încetarea procesului în cazul său, dar i-a confiscat mita încasată.
Galeria Outdoor din Piaţa Unirii din Oradea a artistului Ovi D. Pop va găzdui, joi, 2 noiembrie, de la ora 17.30, decernarea premiilor celei de-a şaptea ediţii a Salonului Internaţional de Artă Fotografică Varadinum, precum şi prezentarea fotografiilor premiate, într-o expoziție special concepută.
Teribilismul l-a costat permisul pe un șofer din Oradea. Bărbatul a fost filmat în timp ce rula agresiv cu un BMW într-un sens giratoriu de lângă sala polivalentă Oradea Arena, cu roțile mașinii șuierând zgomotos. Polițiștii l-au identificat și l-au sancționat, lăsându-l pieton timp de 30 de zile.
Seria manifestărilor organizate de Episcopia Greco-Catolică Oradea pentru comemorarea a 75 de ani de la scoaterea în afara legii a Bisericii Române Unite în timpul regimului comunist continuă cu evenimentul intitulat "Noaptea arestărilor", dedicat momentului arestării Preasfințitului Episcop Martir Valeriu Traian Frențiu.
O tragedie s-a petrecut, sâmbătă după-masă, într-o carieră de piatră din satul bihorean Brădet, comuna Buntești. Un bărbat a murit după ce a fost strivit de camionul din care, potrivit unor informații preliminare, a coborât fără să se asigure că vehiculul nu se va mișca din loc. Salvatorii au încercat să-l resusciteze pe bărbat, dar fără succes.
Circa 80 de iubitori de natură, de maşini şi de trasee off-road, membri în Asociaţia West Alpine Off Road, au adunat zeci de saci de gunoaie lăsate de alţii prin Munţii Apuseni.
Organizatorii târgului de produse locale care se ține în fiecare sâmbătă în Piața Unirii din Oradea au anunțat că au decis să nu deschidă evenimentul pe 21 octombrie din pricina rafalelor extreme de vânt. Următoarele ediții, din Piața Unirii și din cartierul Nufărul, vor avea loc conform programului cunoscut.
Familia lui Horia Chiva, copilul de 12 ani care a murit, în luna iulie, după ce a fost lovit când traversa o stradă din Oradea pe trecerea de pietoni, a protestat sâmbătă, în fața sediului parchetelor bihorene și a Palatului de Justiție. Părinții copilului, dar și orădeni care îi susțin, sunt nemulțumiți de decizia luată vineri de Judecătoria Oradea de a-l plasa în arest la domiciliu pe șoferul vinovat de producerea accidentului.
Spitalele din Bihor se confruntă cu o criză de sânge și au mare nevoie de donatori pentru a salva vieţile bolnavilor. Spitalul Clinic Judeţean de Urgenţă Bihor cere ajutorul cetățenilor pentru a suplini nevoia de sânge, în contextul în care instituţia medicală este cel mai mare utilizator de sânge şi derivate de sânge din judeţ.
O persoană a ajuns la spital, vineri seară, după ce a fost implicată într-un accident rutier pe strada Nufărului din Oradea, în apropiere de restaurantul Mc Donald’s.
Judecătoria Oradea l-a lăsat în arest la domiciliu pe Alexandru Călin Buciuman, şoferul de 25 de ani care, beat fiind la volan, a accidentat grav în luna iunie un băiat de 12 ani pe o trecere de pietoni din Calea Aradului, ulterior victima decedând la spital. Aflând de această decizie, părinţii copilului au anunțat organizarea unui protest, sâmbătă, în faţa Parchetului de pe lângă Judecătoria Oradea.
După patru zile de la descinderea cu jandarmi la sediul Inspectoratului Teritorial de Muncă Bihor, într-un dosar ce vizează fapte de corupție în care sunt anchetate mai multe angajate, procurorii DNA au „săltat-o” și pe una dintre șefele instituției. Inspectoarea șefă adjunctă Nadia Racz a fost reținută, vineri, sub acuzația că lua mită, între 2.000 și 4.000 lei, de la firmele prinse cu angajați „la negru”, pentru a nu le amenda. În dosar, au mai fost reținute trei subordonate...
Vicepreședintele CJ Bihor Mircea Mălan a semnat, în numele administrației județene, contractul cu firmele care au câștigat licitația pentru reabilitarea, modernizarea și eficientizarea termică a clădirilor Spitalului de Psihiatrie din Nucet. Lucrările vor trebui finalizate în doi ani.
Anul super-electoral 2024 va decide soarta României nu doar pentru următorii patru ani, ci pentru decenii întregi, într-un context internațional periculos, a declarat vineri la Oradea președintele UDMR Kelemen Hunor. Fostul vicepremier a făcut apel la toate partidele democratice să creeze un „cordon sanitar” pentru a izola grupările extremiste conduse de George Simon și de Diana Șoșoacă, apelând la o comparație metaforică cu urmările unui accident rutier în cazul în care acest lucru nu se întâmplă.
A fost agitație, vineri dimineață, într-un sat din Bihor. O fetiţă de numai un an şi jumătate a dispărut din curtea casei, în satul Cohani, comuna Abram, fiind căutată de pompieri, polițiști și voluntari. A fost găsită într-un final cu drona.
Înlocuirea rectificării bugetare cu transferuri către ministere din Fondul de Rezervă Bugetară este o manifestare nedemocratică a Guvernului, cu efect în blocarea unor șantiere, suspendarea activității firmelor de construcții și sădirea neîncrederii în stat, afirmă președintele UDMR Bihor, Cseke Attila, și liderul formațiunii, Kelemen Hunor. Pentru Bihor asta înseamnă, între altele, și „înghețarea” unor proiecte precum al noului Stadion Municipal și pentru reabilitarea Colegiului Eminescu și a Școlii Szacsvay, a subliniat Cseke.
Opt cetățeni din Sri Lanka au fost prinși de polițiștii de frontieră bihoreni, după ce au încercat să plece ilegal din România, în Ungaria, ascunşi în porbagajele unor autoturisme transportate pe o platformă.
Un bărbat de 33 de ani din comuna Diosig a fost dat dispărut de către familia sa, după ce a plecat de acasă voluntar, la data de 29 septembrie, în jurul orei 16.00. Cetăţenii care pot furniza orice informaţii în legătură cu această persoană sunt rugaţi să contacteze Poliția.
Meteorologii au emis vineri dimineață o avertizare de cod galben de intensificări ale vântului pentru partea de vest a țării, inclusiv județul Bihor. Atenționarea a intrat în vigoare la ora 10 și va fi valabilă până duminică, 22 octombrie, ora 10.
Modernizarea Podului Intelectualilor din Oradea se va încheia săptămâna viitoare. Constructorii mai au de terminat pavarea ultimei porţiuni de la intrarea pe pasarelă, reglarea luminilor de tip LED de pe pod şi finisajele la balustrade, respectiv rampa de acces dinspre Aleea Emanuil Gojdu. Vezi cum arată!