Szabo Odon: Legea Bugetului pe 2015 loveşte interesele judeţului Bihor
Deputatul UDMR Bihor Szabo Odon afirmă că Legea Bugetului de stat pe 2015, adoptată în ultimele zile ale anului trecut, conţine o "şopârlă" care va lovi drastic în interesele judeţului Bihor, astfel că acesta va retrograda din "clasa de mijloc" într-o "ligă inferioară". Motivul? Printr-o decizie propusă de Ministerul Finanţelor, unităţile administrativ-teritoriale nu vor mai putea primi fonduri pentru echilibrarea bugetelor locale dacă au venituri proprii în anumite plafoane, distincte pe categorii - comune, oraşe, municipii, reşedinţe de judeţ şi judeţe.