La împlinirea a 20 de ani, SMURD Bihor face "festival" pentru orădeni, iar pentru specialişti o demonstraţie cu un simulator militar american
Cu o săptămână înainte să aniverseze două decenii de activitate, cei 300 de membri ai SMURD Bihor, medici, asistenţi, paramedici şi pompieri, organizează mai multe manifestări pentru locuitorii oraşului. "Vrem să vadă orădenii că şi noi suntem oameni şi că avem şi alte activităţi, pe lângă cele profesionale", spune şeful SMURD, dr. Hadrian Borcea. Pentru specialişti, la Conferinţa Naţională de Medicină de Urgenţă, o companie din SUA va prezenta un simulator dezvoltat iniţial pentru industria militară, dar aplicat medicinei de urgenţă.