Vicepreşedintele Asociaţiei ProBikers: "Nu mai e jenant să mergi cu bicicleta"
Mircea Crăciun, unul dintre fondatorii celei mai cunoscute asociaţii din Oradea care militează pentru drepturile bicicliştilor, este convins că cel puţin o zecime din locuitorii oraşului ar pedala zilnic dacă ar avea piste pe care să ajungă din cartiere până în centru. Dar, pentru că se tem de accidente, mulţi ajung să-şi folosească bicicletele doar ocazional şi numai în afara oraşului.