Fostul ministru Lucia Varga: România riscă amenzi uriaşe din partea UE pentru ignorarea investiţiilor de mediu
Deputatul PNL Lucia Varga, fost ministru al Pădurilor în Guvernul Ponta II şi secretar de stat în Ministerul Mediului pe mandatul lui Tăriceanu, avertizează că, în loc să susţină investiţiile pentru respectarea angajamentelor de mediu asumate la aderarea la UE, România va plăti amenzi usturătoare. Motivul? Guvernul nu alocă bani pentru lucrările de apă şi canalizare, şi nici pentru susţinerea proiectelor locale de ameliorare a calităţii aerului.