Profesori pensionari, păstraţi la catedră de Universitatea din Oradea
Mai mulţi profesori universitari orădeni rămân cadre didactice asociate ale Universităţii, deşi au atins vârsta de pensionare, urmând să fie remuneraţi în regim de plată cu ora. Pe de altă parte, Senatul Universităţii a propus Spitalului Judeţean ca mai mulţi medici să-şi păstreze funcţiile de şefi de secţii.