Premieră nefericită: Gimnastele au ratat calificarea la Jocurile Olimpice de la Rio!
Echipa feminină de gimnastică artistică a României a ratat calificarea la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro, duminică, după ce a terminat pe locul 7, din 8 participante, turneul preolimpic. Este pentru prima oară din 1968 când România nu va avea o echipă în concursul olimpic.