Joia trecută, când a picat vestea că profesorul Constantin Romanul, prodecanul Facultăţii de Medicină şi Farmacie, fusese agăţat la prima oră de procurori, într-un flagrant de luare de mită de la nişte studente, n-am fost aproape deloc surprins. Studiind de atâta vreme medicii şi "sorboneii" orădeni, auzisem demult că omul, altminteri bun meseriaş, îşi taxa nu doar pacienţii de la spital, ci şi învăţăceii de la facultate. Evident, să fi scris înainte de flagrant că avea asemenea năravuri ar fi atras semnatarului un ditamai proces de calomnie, pentru că - nu-i aşa? - hoţul neprins e negustor cinstit, iar dinozaurul de Sorbona are tot dreptul la prezumţia de impecabilitate morală.
CITEȘTE