Veste bună pentru Kiss şi Rus! Tribunalul Bihor a eliminat interceptările din dosarul lor de corupţie
Fostul preşedinte al Consiliului Judeţean Bihor, UDMR-istul Alexandru Kiss, şi magnatul bihorean Beneamin Rus, patronul grupului Selina, au primit o veste bună în cazul de corupție în care sunt judecați. Tribunalul Bihor a eliminat, miercuri, din dosar probele obţinute în urma interceptărilor telefonice şi audio-video ambientale, făcute de SRI în baza unor mandate de siguranţă naţională, constatând nulitatea acestora. Iniţial, în acest dosar Kiss fusese condamnat la 8 ani de închisoare, iar Rus la 4 ani.