Criza Covid-19: La Oradea vor fi detaşaţi doctori, asistente şi infirmiere din tot judeţul, prin rotaţie. Rezervoare uriaşe de oxigen, aduse la Spitalul Municipal (FOTO)
La capătul a două săptămâni în care media noilor îmbolnăviri cu SARS-CoV-2 a depăşit 150 pe zi, astfel că numărul pacienţilor din Spitalul Municipal Oradea a crescut până la capacitatea maximă, dar şi din cauza numărului mare de infectări în rândul cadrelor medicale, managerii de spitale din tot judeţul au convenit, luni, ca prin rotaţie să detaşeze în Oradea medici, asistente şi infirmiere. Acesta este preţul plătit pentru ca în Bihor să nu devină unităţi exclusiv anti-Covid şi spitalele municipale din Beiuş şi din Marghita.