Luni, 14 martie, a apărut un nou număr din BIHOREANUL tipărit, alături de suplimentul de ecologie Oradea Noastră. Dintre subiectele noii ediţii: De ce nu voiau UDMR-iştii termoficare pe gaz: firmele protejate de Alexandru Kiss şi Alexandru Mudura au livrat CET-ului peste 1,5 milioane tone de cărbune, achitându-le celor doi „comisioane” de peste 3 milioane euro. În timp ce primarului Petru Filip i se oferea şpagă ca să ridice consumul cazanelor pe gaz, Kiss şi Mudura l-au pus pe directorul Electrocentrale Dragoş Gligor să importe cărbune din Ungaria, astfel că din 2002 până în 2008 toate licitaţiile pentru achiziţia combustibililor au fost aranjate în beneficiul „firmelor de casă”. De asemenea, BIHOREANUL vă prezintă mărturiile cutremurătoare ale unei adolescente dependente de etnobotanice.
CITEȘTE