Şeful Oficiului de Studii Pedologice şi Agrochimice: "Pământul nu trebuie tratat după ureche"
Inginer agronom la Oficiul de Studii Pedologice şi Agrochimice Bihor, Teodor Jurcuţ este de 16 ani şeful instituţiei care studiază în amănunt solurile judeţului. Cunoscător temeinic al pământului din această parte a ţării, inginerul spune că singura cale spre o agricultură sănătoasă şi eficientă e studierea în detaliu a conţinutului solului, astfel încât îngrăşămintele aplicate să-i completeze carenţele. Altfel spus, îngrăşămintele sunt necesare, dar numai dacă sunt corect alese.