Ministerul Economiei acuză conducerea SC Băiţa SA şi promite continuarea activităţii minei
Ministerul Economiei a anunţat, joi, printr-un comunicat de presă, că schimbarea conducerii SC Băiţa SA din Ştei s-a datorat unor "deficienţe grave în gestionarea activităţii" şi are ca obiectiv relansarea activităţii miniere şi îmbunătăţirea situaţiei companiei, "în vederea menţinerii şi creşterii numărului locurilor de muncă". Ministrul Constantin Niţă promite că nu va închide exploatarea minieră.