S-a decis: Pacienţii asimptomatici sau cu forme uşoare de Covid-19, în grija medicilor de familie. Doctorii pot deconta 105 lei pe pacient
Guvernul României a adoptat joi seara o ordonanţă de urgenţă care prevede că pacienţii asimptomatici sau cu forme uşoare de COVID-19 vor fi moniorizaţi de medicii de familie, a anunţat, vineri, şeful Cancelariei prim-ministrului, Ionel Dancă. Potrivit acestuia, decizia a fost luată pentru a se reduce presiunea pe sistemul sanitar de urgenţă.