Cum putem face din Centrul istoric unul isteric
În loc de "Strada Evreilor Deportați", o denumire gen "Strada Evreilor" ar fi fost de bun-simț și suficientă comemorare câtă vreme statuia Evei Heyman străjuiește cu demnitate în capătul ei, în Parcul Bălcescu. Și în Budapesta, pe malul Dunării, sunt absolut sugestivi pantofii lăsați de evreii deportați. Cum ar fi fost ca ungurii să fi amplasat acolo și statui sau schelete de ceară pentru înțelesul ultimului plăvan sau turist american?